27.1.17

Prvý zápas

Naša malá Taurasiová odohrala prvý zápas na palubovke herne v Starej Turej. Šiel som skôr z práce, aby som videl prvú skúšku na ostro a zachytil na kamere výkony budúcich Čajočiek. Pred vstupom do haly som sa vyzul a vybalil fotoaparát s kamerou. Rodičia stáli hore nad palubovkou, ale ja som zostal celý čas bosý dolu. Akurát sa náš káder rozcvičoval. Poputoval s nimi aj ich maskot, plyšový maco. Domáci tím bol vo vyššej a silnejšej zostave. Pískal vlastne ich tréner, takže im aj trocha nadŕžal. Fauly veľmi nepískal. Kapitánkou našich bola talentovaná Ema a počas zápasu aj svoje žezlo, či loptu pevne držala v rukách. Po 15 min. rozcvičky bol úvodný zhod. Hralo sa riadnych 10min. Naše dievčatko bolo v tejto prvej päťke. Prvú štvrtinu sa naše akosi hanbili. Až príliš často burácala striedačka súperiek. Štvrtina skončila 26:2 v prospech domácich. Koše síce boli nižšie, ale to akurát uľahčilo strely súperkám. Keď som videl, že domáce sú o hlavu vyššie, z ľahkosťou naše prehodili a hádzali koše. Odpadla nám jedna hráčka, ktorá sa necítila dobre. A to ju povzbudzovala ešte aj babka. V druhej štvrtine sme už hrali lepšie. Bolo ta isto aj tým, že nastúpili súperky z prípravky. Za stavu 6:2 pre domácich sa prestalo počítať. Bolo by to príliš demotivujúce. Mali sme i trestné hádzanie, ale šancu sme premárnili. Kapitánka valila, zbehy, prebehy, strely lietali, ale lopta akosi do koša nie a nie padnúť. Striedame, na palubovku prišiel chlapec od domácich. Pomohol nám, najmä svojou výškou. Prestávky boli krátke, i tá v polovici zápasu. Nastúpila o5 prvá päťka z našou malou vrtuľkou. Chvíľu trvalo, kým sa zorientovali, a takmer si dali vlastný kôš. Tím sa držal. Niekedy situácia pod košom pripomínala vzívanie bohyne. Našim sa podarilo dať kôš z ťažkého uhla. Na moje prekvapenie sa hrala aj piata desaťminútovka. V tej sme už aj my striedali častejšie. Jedna naša vraj bola potknutá. Spadla a udrela si koleno. S bolesťou odkrivkala na striedačku. Turanky teda s prehľadom zdolali naše Čajočky. Stretnutie sa ukončilo spoločným, víťazným tancom v kruhu. Mali sme tam chyby v obrane, nepokrývali sme jednotlivé hráčky, ale všetky sa vrhli za loptou. A sebčili sme a málo si prihrávali. Bol to však ich prvý zápas, prvá skúsenosť tímu, hľadali sa, tréneri tiež hľadali zostavy. Mali aj málo času sa zohrať, veď cvičili len od začiatku roka. Náš tvrdil, že to nebol fér zápas, keď postavil 4-5 hráčok zo starších. No v prípravke má len päticu nových dievčat. Dokonca i toho chlapca chcel postaviť proti nám. Ale to už tréner protestoval. Tak som našu malú basketbalistku odviezol domov. Debakel sme večer zapili. Začiatky sú vždy ťažké a prehry patria k tomu. Ale verím, že tento rok budeme zapíjať aj víťazstvo.