I na jeseň sa vraciame na Moravu. V krásny slnečný, no už chladný deň, nakladáme kolimahy do vlaku smerom do Mesta a ďalej na Vrbovce. O deviatej s nami cestujú traja fosils z Tr. Teplej s električkami. Vystupujú rovnako ako my na konečnej. Stratia sa nám v stúpaní na Kuželov. Pri stanici sa ešte zdržíme, jednak obliekaním a druhak prítulnými mačiatkami vyzerajúcimi ako Garfield po zázračnej premene. Z Vrboviec sa spustíme na Slovácko. Po dvoch kilometroch nasleduje prvé stúpanie k veternému mlynu. Vchod je od obce, ale dovnútra nejdeme. Vstupné je asi 70Kč.
|
Stále funkčný mlyn. |
Iba kúpim pohľadnicu a spustíme sa dolu do Kuželova. Zjazd dole ma pribrzdí stará motorka. Jačí ako.... Musím hamovať, lebo ju sundám. Dedina plynule prejde do Hrubej Vrbky. Zdanlivo obyčajná dedinka, diera, no významná hneď niekoľkokrát. Na jej konci sa otáčame a vraciame ku starým kamenným komorám, ktoré patria medzi chránené pamiatky.
|
Pôvodné domy nemali pivnice, preto sa pred každým domom stavali komory. |
Pri obecnom úrade sú nejaké stánky s remeslami, grilujú sa párky a po dedine letí koč ťahaný dvoma koníkmi. Hľadáme Vrbecké múzeum. Prekročíme Kuželovský potok a o5 sme na hlavnej ceste. Napravo čupí malý domček s dreveným plotom. Úzkou bránkou vojdeme na dvor. Privíta nás starší pán. Vmžiku nás vtiahne dnu a naleje do kalíškov slivovicu. Milé privítanie na Horňácku a hlavne nečakané. Dnes sme boli asi jediní regulárny návštevníci súkromného múzea. V dedine majú dnes festival Zachraňte stodoly, preto i bývalý starosta p. Prášek dnes domček sprístupnil. Po zahriatí sa pustil do rozprávania o obci, domčeku a jeho slávnych obyvateľoch, či jedinečných ručne tkaných podušiek (tie sme si zamilovali).
|
Pôvodne židovský sedliacky dom je od r.2020 múzeum. |
Výklad bol prerušený miestnymi malými návštevníkmi, ktorý v rámci festivalu plnili rôzne detektívne úlohy. Dvojičky, také živé striebro, nezaujímal strýc ani veteš vôkol, ale len maršlofky (sladké cukríky). Boli zlatí. Rovnako aj dve dievčatká, ktoré storočnú pascu na myš nevedeli nájsť. Na obed pečú divočáka a bílu polívku z mozečku. Iný junák hľadal klobúk na poobedňajšie oslavy. "Strýcu a mohu si ho dneska nechať?" "To víš chlapče, šak mi potom vrátiš". Aj starosta sa ukázal v príbytku po židovských osadníkoch. Bol som v úžase - malá obec pod Bielymi Karpatmi a koľko má unikátov, či slávnych rodákov. A tiež príjemných, obyčajných ľudí.
Jeden z nich je prvý pravoslávny pop svätý Gorazd, II. vl. menom Matěj Pavlík. po prvej sv. vojne sa rozišiel s katolíckou cirkvou a založil vlastnú, ktorá sa neskôr pridala k pravoslávnej. Umučený a popravený za haydrichiády, lebo v pražskom kostole ukrýval atentátnikov. V bývalej republike Gorazd založil vyše 40 svätostánkov. Tak už vieme po kom sú na východnom Slovensku pomenované kostoly. V Hrubej Vrbke zostal na pamiatku monastier.
V príjemnom prostredí pohostinných ľudí sme strávili takmer hodinu. I fotografka nás zvečnila do obecných novín. Stodoly, či múzeum sme zachránili sumou 100 kačenek a pobrali sa ďalej. Až cestou som si spomenul, že som mal starostu zneužiť a vyžobrať pohľadnicu. Nič to. Poputuje na miesto mňa mejl. Cez Tasov pokračujeme do Hroznovej Lhoty. Vidíme krojovaný sprievod s ľudovou muzikou kráčajúc dedinou. Znova obraciame bicykle a zastavujeme pri nich.
Pýtam sa chlapíka v kroji , či je tu svadba. "Ne. Hody máme" Včéra sťe tu mali být. Byua veselka". Spravím pár záberov a šliapeme do ďalšej dedinky Kněždub. V jej strede je Slovácky Slavín (cintorín osobností Slovácka) a dom ľudových umelcov bratrov Úprkov.
Pred obcou obiehame prvýkrát manželský pár na horákoch. Druhýkrát v Tvarožnej Lhote a napokon ešte tretíkrát v stúpaní pred Strážnicou. Zletíme dole a stojíme pri kapličke sv. Jana Nepomuckého. Manželia nás dobiehajú. Oni pokračujú do Petrova, my ani sprvu neviem kde. V Strážnici sme boli minulý rok na zámku. Dnes si pozrieme kamenné Strážnické brány s polkruhovými baštami.
|
Je škoda, že zo vstupnej brány s padacím mostom sa zachovali len bašty. |
Neprejdeme ani 4km a o5 stojíme pri vinných pivniciach v Petrov-Plže. Zomkne ma pocit dé javu. Voľakedy som už tie pivničky videl. Kde?
Pýcha Slovácka sú vinné pivnice Plže zo 16st. pri obci Petrov. Na svahoch kopca je ich okolo 80. Meno dostali podľa hojného výskytu slizniakov. Vybudovali ho samotní vinári. Pivnice, hovorí sa im aj búdy, tvoria malé mestečko s dvoma námestiami. Natáčal sa tu film Jak básnikum chutná život a známy seriál Slovácko sa nesúdi.
Chvíľu sa motáme, kým obslúžia hostí, potom poprosím vinárku o 2x2 deci burčáku Modrá Rulanda. Ružová farba sladkého elixíru ladí s farbou moruše a s drahej dresom. Začína sa nám na tom Slovácku páčiť. Putovaním po vinárskych cestách Strážnicka nedôjdeme ani na Slovensko.
|
Krásna kombinácia jesenných farieb vo vinohradoch Plže. |
Po koštovke usadáme na bicykle a prejdeme pár kilometrov k hraniciam pri Sudoměřicích. Po kilometri sme v Skalici. Pekné historické mestečko. Námestie vydláždené mačacími hlavami. To sa vidí už len u veľkých miest. Na námestí pri kostole je zrovna svadba. Žeby sme sa vtierkli a nechali sa pohostiť? Takí odvážni nie sme a po pár záberoch odchádzame.
|
Kostol sv. Michala archanjela ukrýva najvzácnejší oltár na Slovensku. |
Hľadám cestu k ikonickej rotunde sv. Juraja. Na Potočnej ulici však odbočím zle a za kláštorom sa otáčame. K rotunde je zákaz ísť s bicyklami, no nenecháme ich predsa dolu. Po schodoch ich vynesieme hore a oprieme o zbytky gotického múru.
Je už po druhej hodine a hlásia sa prázdne žalúdky. Viem, že nás čaká ešte stúpanie za Holíčom. Preto zastavíme na rohu Potočnej ulice v Pizza do Domu. Majú v ponuk všetko možné no zrovna pizzu do ruky nie. Objednáme si kurací kebab v placke. K tomu hranolky. Sedieť veľmi nie je kde, preto sa usadíme na priečelí krčmy Peklo a Raj. Spoločnosť nám robili socky a ožrani, ktorí sa vyrojili z dverí. Tortila nás nasýtila a hranolky putovali do batohu.
|
V karneri zo 14st. boli pochovávaní významní občania mesta. |
Oprieme sa do pedálov a šliapeme nejakých 8-9km hlavnou cestou do Holíča. Upútajú ma zatopené polia a čajky na nich. Vietor sa obrátil na juhovýchodný a ideme proti nemu. Začína mi byť chladno. Šak sa zahrejem za mestom. A veru je to tak. Rušnou cestou na Blavu prefrčíme Holíčom (boli sme tu minulý rok) a odbočujeme doľava na Šaštín. Začína tiahle stúpanie až po Búdkovianske rybníky. Za nimi zastavujeme na odbočke na holíčsku skládku.
|
Chvojnícka pahorkatina. |
Z planiny je krásny kruhový výhľad na Holíč, Hodonín, údolie rieky Moravy, či na Záhorie. Nahodíme na seba bundy a letíme dolu do Petrovej Vsi. Hneď za družstvom odbočujem doprava na Gbely. Je to menšia zachádzka, ale láka ma vidieť prvý vrt. No vidím akurát prd. Pamätník je len rúra trčiaca zo zeme s malou mramorovou tabuľkou.
|
Z prvého vrtu z r.1913 sa zachoval len malý pomníček. |
Čierne zlato sa začalo na Záhorí ťažiť tesne pred I.sv. vojnou. Našiel ho v r.1912 náhodou miestny čudák a vynálezca Jánoš Medlen, keď odhodil zápalku do bariny. Tá sa vzňala a ďakoval Panenke Márii Šaštínskej, že "sem nezhorau". Jánoš sa však nevzdal a začal nelegálne čerpať plyn na vykurovanie domu s netypickými kruhovými základmi (mal pod ním zásobník plynu), až pokiaľ nevyletel príbytok do vzduchu. Gbelmi letiaca strecha neušla pozornosti starostu a povolal banských špáračov z rumunského Kluž. Ťažba uhľovodíkov mohla začať. No nie tak ľahko. Jánoš ťažbárov odháňal. Po rozpútaní vojny ho násilím odviedli na front. Samozrejme po návrate boli pozemky zoštátnené. Nezbohatol teda ako Džejár v Dallas, ale zomrel sám, v chatrči v r.1944.
Oproti vrtu je cigánska osada, odkiaľ na nás útočí miestny trhač. Neúnavne šteká, ale má plné gate. Vidíme i ľudí s košíkmi na hríby. Poloprázdnymi. Čakal som na mieste ťažobnú vežičku, ale to musíme šliapať o5 do Gbel k priemyselnému areálu pri železnici. Míňame opustené budovy (od r.2010) naftárskej spoločnosti. Jedna z hrozným dizajnom, do ktorej narazila sklenená pyramída, je i oproti vežičke. Budovu vlastní česká firma a na reinkarnáciu roky čaká. Na Naftárskej ulici je nejaká snaha o technologický park.
Cestou do Šaštína križujeme znova centrum dediny, kde po ulici kráča svadobný sprievod. Kapela však hrá pomaly ako pri rozvode a nie veselke. V meste začína sprvu mierne stúpanie, ktoré za obcou prejde do slušného stupáka. Aspoň, že je krátky. Na vrchole Ostrého vrchu je odbočka na Mojmírovu baštu. Alejou so 44 stromčekmi (toľko detí sa v Gbeloch narodilo v r.2022) ideme šotolinou k vyhliadke. Vchod dovnútra je na elektrický zámok. Treba stlačiť gombík a dvere sa otvoria. Vstupné dobrovoľné. Z vyhliadky je dovidieť až do Rakúska, či na Bradlo, no začína sa mračiť.
|
Mojmírova bašta pripomína od r.2023 pôsobenie Cyrila a Metoda.
|
Preto sa ani veľmi nezdržujeme a schádzame lesom dolu do Smolinského. Pri krajnici badať, že tamojšia pôda je v hĺbke pol metra čistý piesok. Čo je vlastne morské dno. Odtiaľ je len kúsok do Šaštína. Plánoval som pri bazilike cyklopúť skončiť, no človek mieni, železnice menia. Do Senice by sme nedostali vlakom kolimahy kvôli náhradnej busovej doprave. Ešteže som pozrel výluky. Drahá si prezrie baziliku a absolvujeme posledných 11km do Sekulí na stanicu. V Kútoch sme už boli, preto som zvolil inú nástupnú alternatívu. Tak ako nás mačky privítali vo Vrbovciach, v Sekuliach sa po takmer 90km s nami lúčia. No nie sú také odvážne, skôr plaché. Stanička malá, no je pokrytá wifinou. Nemám už čas kúpiť lístky, zaobstaráme si ich až vo vlaku. Tesne pred príchodom výpravca zahlási vlak a presunieme sa na rozbité nástupište. I táto frekventovaná trasa by si zaslúžila renováciu. Vo vlaku napradieme rozhovor s chlapíkom, ktorý robil okruh zo Zohora na Bradlo a cez Senicu s5. Míňal nás pred Borským Jurom. V Zohore ho vystriedal otec zo synom, ktorý bol pretekať na horskom bicykli v Stupave. Vracajú sa až kdesi na Kysuce. V Malackách obsadili celú súpravu osoby z kultúrne nezvýhodneného prostredia. Našťastie sa s tými napratanými kabelami viezli len jednu zastávku do Plaveckého Štvrtku.
Nechvalne známa rómska osada leží nelegálne na zásobníkoch plynu, ergo na štátnom pozemku. Netrápi ich odpad, plyn, exekúcie ani "no-go" zóna, ktorú vymysleli gádžovia, tobôž nejaký čip na vodu. Roky sa v osade striedajú aktivisti, politici, novinári, svatuškári, dobrovoľci a nič. Poštu roznášajú policajti, starosta ani nemá odvahu vstúpiť do čierneho osieho hniezda. Hoci boli snahy osadu zrovnať zo zemou, súd rozhodol inak. Odvtedy strkajú kompetentní hlavu do piesku, riešenie je v nedohľadne a temný mrak nad Štvrtkom sa utešene rozrastá.
Na hlavnej stanici sa o5 pridáme k mladému pretekárovi z Kysúc. Chceli si kúpiť lístok na RegioJet do Žiliny, ten však neberie bicykle. Budú teda vyše hodiny tvrdnúť na stanici medzi bezďákmi. Naposledy sa ich podarilo vyhnať, bezďákov myslím, v čase konania MS v hokeji v r.2019. Neexistuje trvalé riešenie? Nechali sme ich v spoločnosti podivínov, stratených existencii a ďalších kultúrnych obohacovačov a o trištvrte na osem sa nalodili na rýchlik domov. Vo vozni sme si vypočuli zopár tínedžerských výrazov a sykanie asi bývalej učiteľky. A tiež ako možno sypať za rok a príbeh pohovoru. V Lepáku ako inak, čakáme na Nitriansky tajfún. Z 10min. meškaním dojucháme domov. Nič to však neuberie na zážitkovej ceste, ktorú máme dnes za sebou. Takmer v každej obci, či mestečku sme stáli a čosi videli, ochutnali. Týmto sa vymyká z našich bežných cyklovýletov.