27.12.24

Modrá Rulanda

  


    I na jeseň sa vraciame na Moravu. V krásny slnečný, no už chladný deň, nakladáme kolimahy do vlaku smerom do Mesta a ďalej na Vrbovce. O deviatej s nami cestujú traja fosils z Tr. Teplej s električkami. Vystupujú rovnako ako my na konečnej. Stratia sa nám v stúpaní na Kuželov. Pri stanici sa ešte zdržíme, jednak obliekaním a druhak prítulnými mačiatkami vyzerajúcimi ako Garfield po zázračnej premene. Z Vrboviec sa spustíme na Slovácko. Po dvoch kilometroch nasleduje prvé stúpanie k veternému mlynu. Vchod je od obce, ale dovnútra nejdeme. Vstupné je asi 70Kč.

Stále funkčný mlyn.

    Iba kúpim pohľadnicu a spustíme sa dolu do Kuželova. Zjazd dole ma pribrzdí stará motorka. Jačí ako....  Musím hamovať, lebo ju sundám. Dedina plynule prejde do Hrubej Vrbky. Zdanlivo obyčajná dedinka, diera, no významná hneď niekoľkokrát. Na jej konci sa otáčame a vraciame ku starým kamenným komorám, ktoré patria medzi chránené pamiatky. 

Pôvodné domy nemali pivnice, preto sa pred každým domom stavali komory.

    Pri obecnom úrade sú nejaké stánky s remeslami, grilujú sa párky a po dedine letí koč ťahaný dvoma koníkmi. Hľadáme Vrbecké múzeum. Prekročíme Kuželovský potok a o5 sme na hlavnej ceste. Napravo čupí malý domček s dreveným plotom. Úzkou bránkou vojdeme na dvor. Privíta nás starší pán. Vmžiku nás vtiahne dnu a naleje do kalíškov slivovicu. Milé privítanie na Horňácku a hlavne nečakané. Dnes sme boli asi jediní regulárny návštevníci súkromného múzea. V dedine majú dnes festival Zachraňte stodoly, preto i bývalý starosta p. Prášek dnes domček sprístupnil. Po zahriatí sa pustil do rozprávania o obci, domčeku a jeho slávnych obyvateľoch, či jedinečných ručne tkaných podušiek (tie sme si zamilovali).

Pôvodne židovský sedliacky dom je od r.2020 múzeum.

    Výklad bol prerušený miestnymi malými návštevníkmi, ktorý v rámci festivalu plnili rôzne detektívne úlohy. Dvojičky, také živé striebro, nezaujímal strýc ani veteš vôkol, ale len maršlofky (sladké cukríky). Boli zlatí. Rovnako aj dve dievčatká, ktoré storočnú pascu na myš nevedeli nájsť. Na obed pečú divočáka a bílu polívku z mozečku. Iný junák hľadal klobúk na poobedňajšie oslavy. "Strýcu a mohu si ho dneska nechať?" "To víš chlapče, šak mi potom vrátiš". Aj starosta sa ukázal v príbytku po židovských osadníkoch. Bol som v úžase - malá obec pod Bielymi Karpatmi a koľko má unikátov, či slávnych rodákov. A tiež príjemných, obyčajných ľudí.


    Jeden z nich je prvý pravoslávny pop svätý Gorazd, II. vl. menom Matěj Pavlík. po prvej sv. vojne sa rozišiel s katolíckou cirkvou a založil vlastnú, ktorá sa neskôr pridala k pravoslávnej. Umučený a popravený za haydrichiády, lebo v pražskom kostole ukrýval atentátnikov. V bývalej republike Gorazd založil vyše 40 svätostánkov. Tak už vieme po kom sú na východnom Slovensku pomenované kostoly. V Hrubej Vrbke zostal na pamiatku monastier.

    V príjemnom prostredí pohostinných ľudí sme strávili takmer hodinu. I fotografka nás zvečnila do obecných novín. Stodoly, či múzeum sme zachránili sumou 100 kačenek a pobrali sa ďalej. Až cestou som si spomenul, že som mal starostu zneužiť a vyžobrať pohľadnicu. Nič to. Poputuje na miesto mňa mejl. Cez Tasov pokračujeme do Hroznovej Lhoty. Vidíme krojovaný sprievod s ľudovou muzikou kráčajúc dedinou. Znova obraciame bicykle a zastavujeme pri nich. 


    Pýtam sa chlapíka v kroji , či je tu svadba. "Ne. Hody máme" Včéra sťe tu mali být. Byua veselka". Spravím pár záberov a šliapeme do ďalšej dedinky Kněždub. V jej strede je Slovácky Slavín (cintorín osobností Slovácka) a dom ľudových umelcov bratrov Úprkov.



   Pred obcou obiehame prvýkrát manželský pár na horákoch. Druhýkrát v Tvarožnej Lhote a napokon ešte tretíkrát v stúpaní pred Strážnicou. Zletíme dole a stojíme pri kapličke sv. Jana Nepomuckého. Manželia nás dobiehajú. Oni pokračujú do Petrova, my ani sprvu neviem kde. V Strážnici sme boli minulý rok na zámku. Dnes si pozrieme kamenné Strážnické brány s polkruhovými baštami. 
Je škoda, že zo vstupnej brány s padacím mostom sa zachovali len bašty.


    Neprejdeme ani 4km a o5 stojíme pri vinných pivniciach v Petrov-Plže. Zomkne ma pocit dé javu. Voľakedy som už tie pivničky videl. Kde?

    Pýcha Slovácka sú vinné pivnice Plže zo 16st. pri obci Petrov. Na svahoch kopca je ich okolo 80. Meno dostali podľa hojného výskytu slizniakov. Vybudovali ho samotní vinári. Pivnice, hovorí sa im aj búdy, tvoria malé mestečko s dvoma námestiami. Natáčal sa tu film Jak básnikum chutná život a známy seriál Slovácko sa nesúdi.

 Chvíľu sa motáme, kým obslúžia hostí, potom poprosím vinárku o 2x2 deci burčáku Modrá Rulanda. Ružová farba sladkého elixíru ladí s farbou moruše a s drahej dresom. Začína sa nám na tom Slovácku páčiť. Putovaním po vinárskych cestách Strážnicka nedôjdeme ani na Slovensko. 

Krásna kombinácia jesenných farieb vo vinohradoch Plže.


    Po koštovke usadáme na bicykle a prejdeme pár kilometrov k hraniciam pri Sudoměřicích. Po kilometri sme v Skalici. Pekné historické mestečko. Námestie vydláždené mačacími hlavami. To sa vidí už len u veľkých miest. Na námestí pri kostole je zrovna svadba. Žeby sme sa vtierkli a nechali sa pohostiť? Takí odvážni nie sme a po pár záberoch odchádzame. 
Kostol sv. Michala archanjela ukrýva najvzácnejší oltár na Slovensku.


    Hľadám cestu k ikonickej rotunde sv. Juraja. Na Potočnej ulici však odbočím zle a za kláštorom sa otáčame. K rotunde je zákaz ísť s bicyklami, no nenecháme ich predsa dolu. Po schodoch ich vynesieme hore a oprieme o zbytky gotického múru. 
Je už po druhej hodine a hlásia sa prázdne žalúdky. Viem, že nás čaká ešte stúpanie za Holíčom. Preto zastavíme na rohu Potočnej ulice v Pizza do Domu. Majú v ponuk všetko možné no zrovna pizzu do ruky nie. Objednáme si kurací kebab v placke. K tomu hranolky. Sedieť veľmi nie je kde, preto sa usadíme na priečelí krčmy Peklo a Raj. Spoločnosť nám robili socky a ožrani, ktorí sa vyrojili z dverí. Tortila nás nasýtila a hranolky putovali do batohu. 
V karneri zo 14st. boli pochovávaní významní občania mesta.


    Oprieme sa do pedálov a šliapeme nejakých 8-9km hlavnou cestou do Holíča. Upútajú ma zatopené polia a čajky na nich. Vietor sa obrátil na juhovýchodný a ideme proti nemu. Začína mi byť chladno. Šak sa zahrejem za mestom. A veru je to tak. Rušnou cestou na Blavu prefrčíme Holíčom (boli sme tu minulý rok) a odbočujeme doľava na Šaštín. Začína tiahle stúpanie až po Búdkovianske rybníky. Za nimi zastavujeme na odbočke na holíčsku skládku. 

Chvojnícka pahorkatina.


    Z planiny je krásny kruhový výhľad na Holíč, Hodonín, údolie rieky Moravy, či na Záhorie. Nahodíme na seba bundy a letíme dolu do Petrovej Vsi. Hneď za družstvom odbočujem doprava na Gbely. Je to menšia zachádzka, ale láka ma vidieť prvý vrt. No vidím akurát prd. Pamätník je len rúra trčiaca zo zeme s malou mramorovou tabuľkou. 

Z prvého vrtu z r.1913 sa zachoval len malý pomníček.

    Čierne zlato sa začalo na Záhorí ťažiť tesne pred I.sv. vojnou. Našiel ho v r.1912 náhodou miestny čudák a vynálezca Jánoš Medlen, keď odhodil zápalku do bariny. Tá sa vzňala a ďakoval Panenke Márii Šaštínskej, že "sem nezhorau". Jánoš sa však nevzdal a začal nelegálne čerpať plyn na vykurovanie domu s netypickými kruhovými základmi (mal pod ním zásobník plynu), až pokiaľ nevyletel príbytok do vzduchu. Gbelmi letiaca strecha neušla pozornosti starostu a povolal banských špáračov z rumunského Kluž. Ťažba uhľovodíkov mohla začať. No nie tak ľahko. Jánoš ťažbárov odháňal. Po rozpútaní vojny ho násilím odviedli na front. Samozrejme po návrate boli pozemky zoštátnené. Nezbohatol teda ako Džejár v Dallas, ale zomrel sám, v chatrči v r.1944.

    Oproti vrtu je cigánska osada, odkiaľ na nás útočí miestny trhač. Neúnavne šteká, ale má plné gate. Vidíme i ľudí s košíkmi na hríby. Poloprázdnymi. Čakal som na mieste ťažobnú vežičku, ale to musíme šliapať o5 do Gbel k priemyselnému areálu pri železnici. Míňame opustené budovy (od r.2010) naftárskej spoločnosti. Jedna z hrozným dizajnom, do ktorej narazila sklenená pyramída, je i oproti vežičke. Budovu vlastní česká firma a na reinkarnáciu roky čaká. Na Naftárskej ulici je nejaká snaha o technologický park. 



    Cestou do Šaštína križujeme znova centrum dediny, kde po ulici kráča svadobný sprievod. Kapela však hrá pomaly ako pri rozvode a nie veselke. V meste začína sprvu mierne stúpanie, ktoré za obcou prejde do slušného stupáka. Aspoň, že je krátky. Na vrchole Ostrého vrchu je odbočka na Mojmírovu baštu. Alejou so 44 stromčekmi (toľko detí sa v Gbeloch narodilo v r.2022) ideme šotolinou k vyhliadke. Vchod dovnútra je na elektrický zámok. Treba stlačiť gombík a dvere sa otvoria. Vstupné dobrovoľné. Z vyhliadky je dovidieť až do Rakúska, či na Bradlo, no začína sa mračiť. 
Mojmírova bašta pripomína od r.2023 pôsobenie Cyrila a Metoda.


    Preto sa ani veľmi nezdržujeme a schádzame lesom dolu do Smolinského. Pri krajnici badať, že tamojšia pôda je v hĺbke pol metra čistý piesok. Čo je vlastne morské dno. Odtiaľ je len kúsok do Šaštína. Plánoval som pri bazilike cyklopúť skončiť, no človek mieni, železnice menia. Do Senice by sme nedostali vlakom kolimahy kvôli náhradnej busovej doprave. Ešteže som pozrel výluky. Drahá si prezrie baziliku a absolvujeme posledných 11km do Sekulí na stanicu. V Kútoch sme už boli, preto som zvolil inú nástupnú alternatívu. Tak ako nás mačky privítali vo Vrbovciach, v Sekuliach sa po takmer 90km s nami lúčia. No nie sú také odvážne, skôr plaché. Stanička malá, no je pokrytá wifinou. Nemám už čas kúpiť lístky, zaobstaráme si ich až vo vlaku. Tesne pred príchodom výpravca zahlási vlak a presunieme sa na rozbité nástupište. I táto frekventovaná trasa by si zaslúžila renováciu. Vo vlaku napradieme rozhovor s chlapíkom, ktorý robil okruh zo Zohora na Bradlo a cez Senicu s5. Míňal nás pred Borským Jurom. V Zohore ho vystriedal otec zo synom, ktorý bol pretekať na horskom bicykli v Stupave. Vracajú sa až kdesi na Kysuce. V Malackách obsadili celú súpravu osoby z kultúrne nezvýhodneného prostredia. Našťastie sa s tými napratanými kabelami viezli len jednu zastávku do Plaveckého Štvrtku. 

    Nechvalne známa rómska osada leží nelegálne na zásobníkoch plynu, ergo na štátnom pozemku. Netrápi ich odpad, plyn, exekúcie ani "no-go" zóna, ktorú vymysleli gádžovia, tobôž nejaký čip na voduRoky sa v osade striedajú aktivisti, politici, novinári, svatuškári, dobrovoľci a nič. Poštu roznášajú policajti, starosta ani nemá odvahu vstúpiť do čierneho osieho hniezda. Hoci boli snahy osadu zrovnať zo zemou, súd rozhodol inak. Odvtedy strkajú kompetentní hlavu do piesku, riešenie je v nedohľadne a temný mrak nad Štvrtkom sa utešene rozrastá. 

    Na hlavnej stanici sa o5 pridáme k mladému pretekárovi z Kysúc. Chceli si kúpiť lístok na RegioJet do Žiliny, ten však neberie bicykle. Budú teda vyše hodiny tvrdnúť na stanici medzi bezďákmi. Naposledy sa ich podarilo vyhnať, bezďákov myslím, v čase konania MS v hokeji v r.2019. Neexistuje trvalé riešenie? Nechali sme ich v spoločnosti podivínov, stratených existencii a ďalších kultúrnych obohacovačov a o trištvrte na osem sa nalodili na rýchlik domov. Vo vozni sme si vypočuli zopár tínedžerských výrazov a sykanie asi bývalej učiteľky. A tiež ako možno sypať za rok a príbeh pohovoru. V Lepáku ako inak, čakáme na Nitriansky tajfún. Z 10min. meškaním dojucháme domov. Nič to však neuberie na zážitkovej ceste, ktorú máme dnes za sebou. Takmer v každej obci, či mestečku sme stáli a čosi videli, ochutnali. Týmto sa vymyká z našich bežných cyklovýletov.


14.12.24

Štít Liptova

   


     Po troch rokoch abstinencie horského vzduchu mi už milované slovenské minihory chýbali. Preto som neváhal a v neskorom lete som si zobral deň voľna, že sa pozriem aspoň v jednom dni na Liptov. Bol to môj druhý sólo výstup po Považskom Inovci. Drahá z rôznych dôvodov nemohla.

   Ráno vstávam po štvrť na šesť. Ani neraňajkujem, i tak, kým vyrazím je takmer trištvrte. Len čo prejdem prvú križovatku počujem zvoniť telefón. Odstavím auto a volám so ženou. Zabudol som jej vrátiť malý technický preukaz od Dračice. Prebehnem parčíkom domov. Už ho našla spadnutý v koši na bielizeň. Vraciam sa k autu a konečne vyrážam na vyše 200km cestu do Žiaru. Na diaľnici si doprajem raňajky v podobe vianočky s maslom pripravenej doma a coly pripravenej kdesi v Prahe Lúče vychádzajúceho slnka má zastihnú v Žiline. Rovno odbočujem na Ťarchavú, Strečnu sa vyhýbam, lebo pri sanácii brala postavili semafor. Predĺžim si cestu o nejakých 20min., ale takmer po Párnicu som na ceste sám. Zato v protismere sa valia ľudia do roboty. V Kraľovanoch sa napojím na rušnú cestu do Ružomberka. Predo mnou sa vlečie nákladiak s plastovou nádržou a mierne spomalíme. Kúsok po diaľnici. Už ho vidím. Štít Liptova. Vyzerá blízko, ale cesta naň bude dlhá. Pred pol deviatou som v Liptovskom Mikuláši.  


    Cez mesto prejdem až k odbočke na Smrečany. Začína trvalé stúpanie vlastne až na Baranec, ktoré zatiaľ nejdem po vlastných. Smrečany plynulo prejdú do Žiaru. O5 sa vlečiem za poštovým kuriérom. Za dedinou je v lese parkovisko pri ústí Žiarskej doliny. Zabrzdí ma rampa a pre vstup na plochu vypľuje automat žltý žetón. Je to lepšie ako tlačiť zakaždým papier. Parkovné 5Eur. Parkovisko je zpola plné. Cesta mi trvala takmer 3h. Prezujem sa, skočím do Toitoiky a pred deviatou vyrážam. V Žiarskej doline začína Tatranská magistrála. Idem však len nepatrný kúsok a opúšťam ju pokračujúc po žlto značenom chodníku. Stúpanie do 1100m nie je zatiaľ veľké. Seriózny stúpak začína až za križovatkou lesných ciest. Obieha ma ženička. I napriek miernej nadváhe vyzerá v lepšej kondícii ako ja. Niekde idem po chodníku, niekde si ho skracujem kamenistou gedrou, resp. starou zvážnicou. Pokiaľ nespadnem na kolená. Z batohu vycestuje fľaška. Telo si asi v prudkom stúpaní vypýtalo oddych a vodu. Obieham poľskú rodinku s asi 4-5 ročným chlapcom. Pýtam sa, či idú na Baranec. Chlap tvrdí, že áno. A pýta sa, či je to ďaleko. "Ďaleko a vysoko", vravím mu. No prajem im veľa šťastia. Baranec nie je pre malé deti. Tí ľudia netušia, čo ich čaká. To neviem ani ja. Počítam, že došli tak na Holý vrch. Nemohli ísť radšej do blízkej Medvedej štôlne na permoníkov? Obieham aj staršieho pána so synom. Ten vyzerá, že má tiež dosť. Ale podľa mňa dôjdu. Vidím ich v diaľke za sebou. Stromy miznú a objavuje sa kosodrevina. Otvárajú sa i krásne výhľady na Liptov.   

Liptovský Mikuláš a Mara z Holého vrchu (1723m n.m.).

  Po necelej poldruha hodine som na Holom vrchu. Pocítim chladný severný vietor. Ale nízke stromčeky ma zatiaľ chránia. Zjem banán a pokračujem chvíľu po hrebeni. Dokonca schádzam dolu. Vidím už i svoj cieľ, ale väčšina tatranských vrchov je zatiaľ skrytá. Čaká ma stúpanie na Kečku, ktorú nazvem Malý Baranec. Ten je však po mojej pravej ruke na druhej strane Trnoveckej doliny. Na predkopci Baranca je už i výhľad na hrebeň Západných Tatier.  

Na hrebeni Baranca.

    Vidím ľudí stúpať na Baranec od Podbanského po zeleno značenom chodníku. Volá mi drahá, že som sa jej neozval, keď som došiel do Žiaru. Dychčiac sa chvíľu bavíme, pričom obieham sediaci manželský pár v mojom veku. Na vrchol mi zostáva odhadom polhodina. Navliekam si mikinu, lebo kosodrevina mizne a objíme ma chladný vietor. Už vidím typický betónový stĺp. No potom mi zakryje výhľad kopa kamenia, ktoré obchádzam zľava. Už mám vrchol na dosah. Chvíľu kráčam po trávnatom hrebeni a som pri stĺpe. Hoduje pod ním partia ľudí. Cesta hore mi trvala 2h a 17min. Celkom slušný čas oproti tabuľkovým 3 a pol hodinám. Fantastické výhľady na Vysoké Tatry s dominantným Kriváňom a Gerlachom za ním. Na západe Choč a za ním masív Malej Fatry od Rozsutca po Krížnu. 

Hrebeň Liptovských (Západných) Tatier od Salatína, Baníkov po Tri kopy.

   V tieni na juhu sú krásne vidieť Nízke Tatry od Chabenca až po Kráľovu hoľu. Pod ním sa leskne hladina nádrže Čierny Váh. Jedného zo skupinky poprosím o foto. Zjem pagáč pri pohľade na Baníkov a Tri kopy, a pritom sa s mladým mužom bavíme ako ďalej. Podľa navigácie je to cez Plačlivé a Smutné sedlo asi o pol hodinu dlhšie ako zísť z Plačlivého dolu do Žiarskeho sedla. Vravím, že najneskôr o pol druhej treba byť na Plačlivom. A veru ani dlho nesedím a pokračujem dolu z vrchu. Lúčim sa s nimi, že sa uvidíme na Plačlivom. Ukusujem pritom z orieškového koláča z Českého Krumlova. No po minúte prišiel prudký klesák po skalách. Nedojedený koláčik putuje do vrecka nohavíc a sústredím sa na zostup. 

Podo mnou sedlo Jamina, nad ním Smrečina a v pozadí Plačlivé.

   Hore stúpa chlapík s gitarou na chrbte. Hovorím, že v mojom prípade  by som klávesy hore netrepal. Nasleduje o5 stúpanie cez skaly Jamina na kopec Smrek. Technicky najnáročnejšia časť túry po úzkom chodníku. Len vyšúchané skaly dávajú tušiť cestu hore. Smrek je už o5 ako Baranec trávnatý kopec. Žiarske sedlo nie je ďaleko a vidím hríbik. Malé pliesko pod sedlom, ďalšie je pod Plačlivým. Ani sa v sedle nezdržujem a stúpam hore. Vrchol Plačlivého sa zahalí na chvíľu do mraku. Je niečo po jednej hodine, keď stojím pred okrúhlym železným hríbikom s popismi výhľadov. Po 20 rokoch. Vtedy som prechádzal s drahou hrebeň cez Ostrý Roháč.  

Pohľad z Plačlivého na Otrhance.

     Na kopci som momentálne jediný Slovák. Všetko sama grupa salamova. Nekonečne pózujú pred žltou tabuľkou Plačlivé. Vyzerá ako keby v tých 2km  lapali vzduch. Prvé, čo poviem na vrchole je: "Ved nič nevidím a kvôli tomuto sa sem šplhám?" Nikto mi asi nerozumel. Smutná dolina s Roháčskymi plesami bola zatiahnutá v bielom mlieku. Objavili sa pri mne dvaja Slováci, ktorí čakajú na odkrytie doliny. Ja si nájdem aké také miesto nad strmým zrázom, kde nefúka a tiež čakám na dolinu pod mnou. Akosi mi nie je dobre od žalúdka. Zjem iba jeden rožok so suchou salámou. Načnem i pagáč, ale nedojem.  

Roháčska dolina obklopená.

  Poprosím staršieho pána o foto. Je to Čech. Napradiem s ním rozhovor. Ide cez Roháč a Smutné sedlo do doliny. Zajtra si dá Baníkov a zíde do Žiarskej doliny. Hovoríme o českých horách, kde s rodinou prakticky trávim už dva roky dovolenky. Biela opona sa pomaly dvíha, Poliaci tiež a môže nastať fotenie. Vytiahnem i ďalekohľad. 

Plačlivé od 2000m vysokého vrcholu Nohavica.
 

    Okolo pol druhej ovešaný blbosťami a s paličkami schádzam dolu. Dobieham Polky, ktoré kreatívne zavzdušnia cestu. "Co jest to za šuter?", pýta sa jedna a ukazuje do slnka. "Baranec", odpovedám. "Aháá". Ja s paličkami a navešaný rovnako schádzam opatrne dolu. Nahlas konštatujem: Keby som nemal na sebe pičoviny, inak by sa mi šlo." "Kto za to môže?", počujem slovenčinu nad sebou. "Neviem", odpovedám. 

Smutné sedlo.

     Do Smutného sedla idem s dvoma, asi jedinými Slovákmi. Jeden z nich má nástupovky Dynafit. Ja som dnes volil klasické vibramy. A veru som dobre urobil. Pár krát som sa šmykol a hrozil mi vyvrtnutý členok. Do Žiarskej doliny je skratka a dá sa vyhnúť sedlu. Ja však zídem dolu. O chvíľu je pri mne starší Čech. Má dobré tempo. Je o 10 rokov starší odo mňa. Všetci schádzajú do Smutnej doliny, len ja zamierim opačným smerom na juh do Žiaru. 

Hrebeň na Baníkov patrí medzi najťažšie na Slovensku.

Schádzam sám po modro značenom chodníku až po križovatku pod Homôlkou. Počujem rykot. Aj prúd šťanky sa mi zastaví, čo stuhnem. Najprv si myslím, že medveď, ale bude to skôr jeleň. Majú na jeseň ruju. Vychutnávam si samotu a na chvíľu si sadnem do trávy s výhľadom na Baranec. Dobíjam si baterky. Hory sú pre mňa obrovský relax. Najradšej by som ani neodišiel a zostal bývať na nejakom vrchu alebo aspoň v sedle.


  Od križovatky pribudnú ľudia. Tlieskajú a rykot na čas stíchne. Dobieha ma postupne partia ľudí z Baranca. Schádzajú ako švábi. Týpek sa ma pýta, či som dal zamýšľaný okruh. Oni sa v sedle Žiar rozdelili a niektorí šli na Plačlivé, iní strážili batohy. Je pravda, že za mnou dosť zaostávali z Baranca. Cestou dolu ma jednotlivo obehli. Pre mňa je cesta dolu vždy horšia. Vyzerám poondiatú chatu za každým stromčekom. Prejdem cez potok Smrečinka a som na mieste. 

     Je niečo po štvrť na štyri. Pred chatou však zájdem kúsok doprava ku symbolickému cintorínu. Pod chatou stále požičiavajú kolobežky dolu, i keď je po sezóne. Pýtam sa týpka, aká je cesta. Vraj dobrá. Mne Bobo hovoril, že šiel na kolobežke dolu a cesta je bieda. Je pravda, že je na nej úsek bez asfaltu, iba šotolina. Ale pri pohľade z chodníka, ktorý je nad cestou, nevyzerá zle.  Na chate sa dá platiť kartou. Objednám si hustú paradajkovú polievku s guličkami a syrom. Na to kofolu. Samozrejme pohľadnice s pečiatkou. Sedím na vonkajšej terase a vyhrievam sa na slniečku. 

 

    Pod nohami sa mi batolí dieťa. Matka ho potom položí na stôl. Stále mi je ťažko od žalúdka, ale niečo teplé do seba potrebujem dostať. Partia 4 záhorákov sa ubytováva. Po štvrtej hodine vstávam a pomaly sa poberám dolu. Mám dosť času a rozhodujem sa ísť pešo. Napokon som dobre urobil. Väčšina ľudí ide asfaltovou cestou na parkovisko. O5 osamiem na modro značenom chodníku. Je plný riav a potôčikov. Navyše si šetrím chodidlá. 

Smrečianka pramení pod Plačlivým a v Okoličnom končí svoju púť vo Váhu.

     Oproti stretám iba manželský pár s čiernym huňatým psom a neskôr samotnú dievčinu, ktorá zjavne prenocuje na chate. Po 7 a pol hodinách som o5 pri aute. Inteligentne som prikryl plechovku Redbullu handrou, ktorou utieram hovná z kapoty. Aby sa mi neuvarila. Po túre ju opláchnem v potoku, ale k ústam ju nepriložím. Zaplatím parkovné, automat vypľuje žetón, ktorý mi otvorí rampu. Stojím hneď v Žiari a kupujem si kolu. Postaví ma na nohy a uľaví sa mi na žalúdku. Cesta ide plynulo. Pred zotmením som v Žiline. Doma som asi za 2 a pol hodiny. Asi naj turistika tento rok. O pár týždňov som stál aj na Lomničáku, ale už nie vlastnými silami a príliš krátko, aby si človek kopčeky vychutnal ako keď sa prechádza v ich objatí.

Západné svahy Baranca a Smreka sú obľúbené v zime u skialpinistov.

7.12.24

Akadémia rodičov uvádza: Sestry v akcii

         Takže o5 po roku nejaké tie novinky z dospievania našich ratolestí.
    Staršej sa až z hlavy dymí, čo sa na gympli učí. Vtedy musí byť v dome kľud. Ja s drahou len žasneme ako sa venuje škole. To veru my sme viac menej na školu kašlali. A to patrí medzi priemer, neviem si predstaviť, ako sa učia jednotkárky. Jediné, kde hodne hapruje je fyzika. Sen o doktorke sa pomaly rozplýva ako para nad Jaslovskými Bohunicami. Už chce ísť len cestou najmenšieho odporu. A možno sa vydá v šľapajach mamy, ktorá jej už drží na vodárňach miestečko. Samotný gympel vyzerá fajn škola. Mali týždeň, kedy chodili rôzne oblečení, napr. v pyžame alebo v postavách obľúbeného seriálu, samé parády a oslavy. Chodia po domácich (Malé aj Veľké Tatry, Hovadovo, divadlo) aj zahraničných výletoch (Viedeň, chystá sa Taliansko). S bifľovaním súvisí i jej obľuba čítať knihy. Na nátlak sme kúpili ďalšiu malú knižnicu do izby. Pod stromček si priala dvakrát toľko kníh (15) ako minulé Vianoce, no musela si vybrať. Momentálne žerie sériu After. Lepšie ako litrový termohrnček. Na notebooku momentálne, pokiaľ viem, pozerá Priateľov. 
    Basketbal po veľkonočnom turnaji v Prahe zavesila totálne na klinec. Teraz ju pochytili kolky. Súťaží za dorast v miestnom klube. Aj sme boli na pár domácich zápasoch. Mestská liga je len piatková zbierka opileckých fosilis a medzi nimi pár adolescentov. Navrhol som meno tímu Bobry alebo Žabky podľa ich zelených tričiek. Dedkovia a babky sa pred hrou musia posilniť borovičkou a pivom. I rozhodca upíja varené víno. Tradičné kolkárske jedlo sú párky. Proste krčmový šport. Aspoň v západnej lige hrajú mladí až po stupeň "deti". Má lepšie i horšie hry. Dcérka musí ešte hodne trénovať, aby sa dostala na nejakú prijateľnú úroveň, čo je asi 600 bodov za zápas. Pochytili sme nové kolkárskej pokriky: "Osem, osem, osem!" "Šušuu" (keď zhodí všetkých 9 kolkov). "Zazvoň!" alebo "Héja!". Nástup družstiev pripomína doby boľševika. Najmä pozdrav: "Kolkárskemu športu zdar!" Kolky sú dlhá, nudná hra. Ale tak, máme z dcérky radosť, podporujeme ju, hoci pre mňa je počítanie bodov vyššia matematika. 
    V čom nám robí starosti sú jej stravovacie návyky. Ťažko niečo zje. Neraňajkuje, ani poriadne neobeduje. Vraj majú z hotelky každý deň zemiaky. Pečivo takmer vôbec, ako som písal minulý rok. Jediné, čo miluje je - cibuľa. Dehydratácia a zoslabenie vyvrcholilo na jej narodeniny, keď skolabovala a skončila v nemocnici na infúzií. Kriesiť milované dieťa s očami obrátenými horeznak neprajem nikomu. Chodili sme 2 dni po vyšetreniach, ale bola to len chvíľková slabosť. Snáď sa poučila, i keď sa mi veľmi nezdá. Jej puberta je relatívne pokojná, stále napoly dieťa. Od mamy dostáva vreckové 30Eur. Sumu má na kino, čispy, hambáče a podobné výdavky s kamoškami. S nimi chodí venčiť aj psov alebo len tak suchárčiť, ako sme flákaniu kedysi hovorili. V lete sa chodili i kúpať. 
    Od jari prešla na fixný strojček na zuby. Zubárka chcela jej zubnú krásu vzdať, ale sme proste nenašli nikoho v širokom okolí, kto by sa dcérky ujal. Tak sa miestna ortodoncia rozhodla dokončiť začaté. Či však spraví zuby aj mladšej, je otázne. Tá si stále do huby občas nezabudne dať vyberací strojček. Tak som premostil na druhú ratolesť.
     Mladej naopak jesť chutí až príliš, veď i rada varí, no knihu do rúk vezme sporadicky. Skôr chodí vyžobrávať zablokovaný tablet a Youtube. Až je nervózna, keď nedrží v ruke čiernu obrazovku. Cez to všetko si na nete, či v tv pozerá aj varenie a vie sa postaviť kompletne sama k hrncom. Akurát je potom trocha viac odpadu a špiny, ale ide jej to a stále žijeme. 
    Škola ju absolútne nebaví, robí len nevyhnutné úlohy. Zobrala si asi k srdcu moje rady a školský rok začala relatívne s dobrými známkami, takže snáď nebude musieť hasiť ako minule. Ak by nepadlo pár poznámok ani by hádam nechodila do školy. Na začiatku roka dostala celá trieda poznámku, lebo sa vraj hrali "nemorálnu" hru. Spolužiak behal polonahý po triede. Drahá sa dokonca naposledy dostala s triednou do konfliktu. Triednej nerobí problém dať malej jednotku a vzápätí poznámku, že na hodine nereaguje. Azda aj preto chodím na rodičovské iba ja. Hoci falošných ľudí, ktorí druhých predo mnou chvália a pritom sa nevedia pozrieť do očí, nemusím. Určite nám na popularite nepridalo externé doučovanie angličtiny, o ktorom jej triedna, angličtinárka, vie. Rada by sa dostala na hotelovú školu, preto jej platím hodiny angliny navyše u gymnaziálnej učiteľky. Zišli by sa jej však extra hodiny všetkého. Základná škola kam chodí je ťažký priemer. Malá poučuje učiteľov, že sa mýlia, čo sa pochopiteľne nestretne s porozumením. 
    Dcérkin prvý lyžiarsky pokus skončil fiaskom, keď všetci dostali brušnú virózu. Hneď na začiatku budúceho roka je ďalšia šanca, na ktorú som ju prihlásil. Nie schytať vírus, ale lyže. Nech sa len dieťa moje naučí a nezráža inštruktora, lebo nevie brzdiť. 
    Na hádzanej majú zase nového trénera, ale vyzerá, že prešli len z dažďa pod odkvap. Rodičia vkladali nádeje do kovaného hádzanára, no ich trpezlivosť mizne ako vlasy môjho svokra. Starý tréner, ktorý ani nie je hádzanár má stále čo povedať ako asistent. Jeden decká týra fyzicky (hádže do nich loptu), druhý psychicky (ironizuje a ponižuje). Choď potom s úsmevom na tréning alebo zápas. Keby sa to aspoň prejavilo na hernom prejave. Vlastne prejaví, ale sklonenými hlavami. Naša má hádzanú len ako odreagovanie, no škoda je tých talentovaných dievčat. Tréner ju skúšal na rôzne pozície. Už sa nebojí útočiť, len na pivota ju baby neposlúchajú. A tak zasa končí na ľavom krídle odkiaľ sa zle strieľa (pravákom). Aj ona má lepšie a horšie zápasy. Tak to chodí. Dorky, teda dorastenky, sa prakticky ako družstvo rozpadli. Zlepenec žiačok, futbalistiek a zvyšku hrá len preto, aby klub nemusel platiť tisícovú pokutu za odmietnutie zápasu. Hra potom aj tak vyzerá. Na zápasoch mi pripadá lord Voldemort, ako ho prezývajú, že len lapá vzduch. Úpadok staršej hádzanej teda pokračuje ďalšiu sezónu. Slnko však vychádza nad mladými. Koučuje ich úplne nový, relatívne neznámy tréner a asistent z repre. Zápasy sú o triedu lepšie. Uprostred sezóny sú na prvom mieste v tabuľke kraja zo slušným náskokom. Toto všetko deprimuje dcérku, ale hádzaná ju stále baví. 
    Vyzerá však, že výtvarnú povesí na klinec a dochodí už iba posledný školský rok. Jej najlepšie výtvory sme povesili v obývačke, v izbe alebo nosíme ich na ruke, či ležia na poličke.
    Od júna nosí na nose fancy okuliare, ktoré okrášľujú ju osobne a vylepšujú zrak. Jej puberta je teda pomerne turbulentná. Vyzerá, že dospeje rýchlejšie ako staršia. Snažím sa obe odučiť jesť s mobilom v ruke, ale moje morálne reči sú vo všeobecnosti ako posledné vzdychy bicyklovej pumpičky. 
Takže do ďalšieho roka zdar!