Ešte pred Tromi kráľmi sa autistickí Vodári+moja maličkosť, ešte väčší autista, rozhodli zhodiť povianočné kilá výstupom na Veľký Choč. Ja som sa rozhodol na poslednú chvíľu, lebo počasie sa neukazovalo bohvieaké-vietor a poobede sneženie. Napokon počko vydržalo počas výstupu a zhoršilo sa až cestou dolu. Nie je ani šesť hodín a v mrazivom ráne čakáme na peróne na prvý vlak do Trenčína. V Matúšovom meste o5 čakáme, tentoraz v obskúrnom vestibule, nejakých 15min. na expres do Žiliny. Stanica je tŕňom v oku a bude pichľavejším, keď sa zrekonštruuje autobusová oproti. Vlak odchádza na čas, no z driemot ma prebudí zastavenie kilometer pred Žilinou. Zase vykapal rušeň? Podľa sprievodcu áno, ale asi len čakáme, kým sa uvoľní nástupište. Ak tu stvrdneme viac ako 15min., nestihneme prípoj do Ruže. Našťastie sa pohýname a dojucháme na nové žilinské nástupište. Ešte máme i chvíľu čas.
 |
Vyzdobené centrum Valaskej Dubovej. |
Z Čadce dohrmí osobák a pokračujeme na východ. Zjem makový koláč a v Turanoch pristupuje ďalšia vodárka, taká veselá kopa, nie veľmi vyššia od mojej drahej. V Ružomberku sa nasáčkujeme do malého bieleho autíčka k ďalším dvom autistom, no skôr by som skupinku nazval "rezervácia individualít". Ideme tých pár kilometrov do Valaskej Dubovej. V dedine je cesta zľadovatená, preto odhľačíme autíčko, aby vyšlo do kopca. Teda, šofér pochopiteľne zostal v aute. Vytlačíme Hyundai do briežku a pešo sa snažíme nasledovať ho. Napokon auto nájdeme kdesi dole pri zasneženom futbalovom ihrisku. Pri obesenom úrade vraj neradno parkovať. I teraz vo sviatok? Z plochy pri potoku to hore bez reťazí a slivovice veru nepôjde.
 |
Krst poľského SUV.
|
Takže turistiku odštartujeme domácou pálenkou "čo záhrada dala" na kapote poľského auta. Trocha odmrazovacej zmesi sa rozlialo i po aute. Skrehli mi prsty na rukách, preto ich rýchlo pracem do rukavíc. Zapneme časomieru a môžeme šliapať. Z Valaskej Dubovej ide cesta sprvu vymletým rigolom popod skalnaté Soliská.
 |
Pred nami skalná hradba Tesné skalky. |
Snehu nie je veľa. Na Strednej Poľane je už cítiť vetrisko. Skryjeme sa pred ním v lese, kade vedie zimná cesta.
 |
Choč zo Strednej Poľany. |
Nasadzujem nešmeky a o5 zahrievam skrehnuté ruky. Nad Radovými skalami o5 fúka. Nasledujú reťaze a už len kúsok na vrchol. Na kopci samozrejme fúka ešte viac. Nad Malou Fatrou je vidieť oblačnosť blížiaceho sa teplého frontu a končiare sa zahaľujú do šedej záclony.
Ani Tatry nie sú vidieť. Ale aká taká dohľadnosť je a pod nami vidím Liptovskú Maru, či Kubínsku hoľu a náprotivný Salatín. Na skalnatom brale sa dá vydržať len chvíľu v objatí silnejúceho mrazivého vetra. Hoci fúka z juhu.
 |
Tatry v oblakoch. Vidieť je aspoň Mara. |
Teplomer na skale ukazuje -8°C, no vietor pocitovú teplotu znižuje. Ja so ženou vyťahujeme klobásu, ostatní v tej zime by radšej šli dolu.
Na kopček sme došli akurát včas, krátko po vyzváňaní nedeľných zvonov. Obloha sa po chvíli zatiahla a začal poletovať sneh. Výhľady zmizli, preto sme sa pobrali dolu. Za dve hodinky sme boli v Dubovej. Počkáme kým sa auto vyštverá hore, až potom nasadneme. Stíhame vlak do Žiliny, kde prestúpime na priamy spoj domov.
Prešli dva týždne a znova plánujem turistiku. Na severe napadlo i zopár čísiel snehu, tak prečo to nevyužiť? V nížinách je síce inverzná oblačnosť, ale na horách je krásne slnečno a teplo. Najbližšie je pre nás Malá Fatra, preto volím Stoh, ktorý mi do zbierky fatranských kopcov chýba.

Je jasné, že pekné počasie priláka do hôr mrte ľudí. Aj tak bolo. Do Vrátnej prúdila kolóna áut. V Štefanovej sme boli po deviatej hodine, napriek tomu parkovisko plné. Ono, keby obec sneh odpratala ako treba, miest by ešte bolo. Naveľa Jarisa nie je veľká a voľakde ju pichnem. Ostatní parkovali buď na kraji cesty, čím z nej spravili prakticky jednosmernú, odvážnejší šli na snehom pokrytú časť parkoviska. Tento rok už nevyberá panáčik, ale aplikácia. Ani sa mi nechce dať tých 5Eur za takéto tristné parkovanie. I nejaký Pepík sa ma pýta, kde sa platí. Žena má našťastie dáta, takže sa dostaneme pomocou 2D kódu na stránku obce a zaplatím. Zasa mi skrehnú prsty a cestou hore si ich zahrievam v rukaviciach. Pred Šlahorkou nasadzujeme hroty a ukusujem z banána. Po poldruha hodine vstúpime na slnkom zaliatu pláň Medziholie. Minulú zimu bolo na nej viac snehu, no menej stupňov. Je tu príjemne, dali sme si čaj a žemľu.
 |
Sypkým snehom pokračujeme na Stoh. V pozadí je však Rozstuec. |
Paličky sa zabárajú a nepomáhajú. Nesiem ich v rukách. Ťažko sa ide, pokiaľ nevojdeme do lesa. Ďalší obtiažny úsek je nad pásmom lesa, no odmenou za námahu sú krásne výhľady. Drahá za mnou zaostáva. Prekvapivé sú i prepady na zľadovateľom povrchu. 10-15cm.
 |
Diery v ľadovej kruste pod Stohom. |
Je pekne nad nulou a ideme bez bundy, iba v termotričku. Miniem posledný strom a vstupujem na zľadovatený svah. Konečne sa ide lepšie. Som už pod vrcholom. Na Stohu takmer ani nie je sneh. Kochám sa výhľadmi na hrebeň Fatry. Veľkej i Malej. Rovnako na Tatry.
 |
Osnica, v pozadí Veľký Choč a zasnežené Ta3. |
Z Vysokých dominantný Kriváň, či Gerlach. Hrebeň Nízkych je vidieť celý, až po Kráľovu hoľu vzdialenú takmer 90km. Krásne sú vidieť Beskydy s prevažujúcou Lysou horou, či poľské Beskydy s najvyšším kopčekom Skrcyzny. Dovidím dokonca aj na Jeseníky. Doliny sú na juhu a čiastočne aj na severe v bielom mori. Nádhera. Čím viac chodím po našej malej krajine, tým sa mi viac páči. Čo ma prekvapuje, že nevidím Veľkú Javorinu. Predsa dohľadnosť musí byť okolo 150km.
 |
Pohľad na Javorníky a Beskydy. |
Kochám sa výhľadmi a čakám na drahú. Na vrchole nie je veľa ľudí. Stretám týpkov, ktorí idú z Rozsutca. Vracajú sa cez Medziholie. My pôjdeme cez Poludňový Grúň, čo je asi o hodinu dlhšie. Preto sa ani veľmi nezdržujeme, nastane spoločné foto a poberáme sa dolu. Topiaci sa sneh tlmí nárazy nôh a dolu sa ide celkom dobre. Nevyhneme sa však pádom. Žena si dokonca natiahla členok. To ju ešte viac spomalilo a opatrne schádza dolu. Čakám ju dolu v sedle, kým sa objaví po desiatich minútach pod lesíkom. Nechám ju oddýchnuť a šliapeme hore na Poludňový Grúň. Hoci idem 200-300m vpredu, snažím sa ju mať v dohľade. Na hrebeni sa to darí horšie.
 |
Hrebeň Malej Fatry je zo Stohu krásne vidieť. |
Na Stenách vidím mnoho hadiacich sa stôp po lyžiaroch. Aj z Poludňového sa pár ľudí spúšťa žľabom dolu. Okolo štvrť na tri som na Grúni a chvíľu čakám na drahú. Nalejeme si čajík a strmým úbočím schádzame ku chate. Oproti idú maďarskí turisti nabalení, ako keby chceli dakde prespať. Sú takmer tri hodiny, kde sa teperia? Do chaty pod Chlebom je to najmenej 4h. Tma ich zastihne čoskoro. Dovalím sa ku chate.
 |
Prechádzajúci turisti sú v chate nežiadúci. Obslúžia ich iba vonku pri okienku. |
Pred mnou sa zosype lyžiar a má problém sa dvihnúť, ale váži dvakrát toľko čo ja, takže mu veľmi nepomôžem. Kým príde žena, opýtam sa v bufete na pohľadnicu. A kvôli ničomu si musím vyzuť hroty. Pohľadnica nie je. Mierne vytočená drahá sa dovalí k chate. Spadla ešte raz a mňa nikde. Dvíhal ju nejaký skialpinista. Veď mi to na druhý deň vrátila v obedovom menu so zemiakmi, ktoré nemusím. Kúpil som jej aspoň čaj, na ktorý som nekonečne dlho čakal. A vzal si nálepku. Zakusli sme do Jankových buchiet, znova nasadili hroty a vydali sa na poslednú etapu do Štefanovej. Šli sme už spolu. Hoci hríbik udával takmer hodinu, cesta dolu nám trvala niečo vyše polhodinu. Posledné lúče slnka sa oprú o Rozsutec, keď sa prezúvam do tenisiek. A s5 do tmavého oblačného Mordoru.

Posledný neveľký kopček tejto zimy bola 900m vysoká Ostrá Malenica v Strážovských vrchoch. V krásnom slnečnom, takmer jarnom počasí, bez snehu som sa v spoločnosti kolegu, rýchlobežky P., vybral do málo navštevovaných kopčekov. Kolega najprv navrhoval takmer 40km túru zo Zliechova do Považskej Bystrice. Som sa ho spýtal, či mu nestraší v búdke stráviť 11-12h od tmy do tmy vonku. Nechal teda plánovanie na mňa a ja som vymyslel vyše 20km okruh z Tŕstia na Malenicu, potom cez Mojtín s5. Aby som si cestu spríjemnil, pred víkendom som sa otrávil peruánskymi čučoriedkami a žalúdok som mal naruby. Do jedla som sa nútil. Cez to všetko vrtuľa v zadku sa nezastavila a v sobotu ráno som pred pol ôsmou štartoval Sopla. Napchatý papierovými vreckovkami pre strýčka črevnú príhodu. Neprejdem ani 700m a otáčam sa domov... To len foťák zostal na stolíku. Utekám poň. Konečne sa po okreskách vydám do Matúšovho mesta po kolegu. Aké prekvapenie, keď zabočím k novým bytovkám a zastaví ma brána, resp. podchod už iba pre peších. Kedysi cez trať totiž viedla cesta, ale postavením novej trate, závory zmizli. Aj som si cestu len vágne pozrel z družice. Musel som teda ísť až na kruháč a za ním popod trať a ďalší kruháč až som sa dostal kdesi do riti Na pažiti. Zazvoním zdola na P. Vzápätí skočím do auta, lebo mi je chladno. Chvíľu trvá, kým vyjde, ale nevidí ma. Preto na neho zakričím. On vyšiel len tak ma vyzerať, keďže podľa času by som mal byť už u neho. Zvonček nepočul. Sadáme teda do auta a cez nekonečný počet považských obcí idem do Tŕstia. Auto odstavím na nejakom pasienku konča malej ospalej dedinky. Je takmer pol desiatej, keď spúšťam navigáciu. Najprv po poľnej ceste ideme kúsok s5 do Slopnej. Pred nami sa mihnú srnky.
 |
Ostrá Malenica je v severnej časti Strážovských vrchov. |
Obec vyznačila cyklochodník z Tŕstia do Slopnej a dokonca pred dedinou vysadili alej takmer tridsiatky rôznych ovocných stromčekov. Za pár rokov môže byť rozkvitnuté stromoradie na jar veľmi čarovné. Vyjdeme niekde v centre obce a dáme sa doľava. Pred nami je už vidieť Ostrá Malenica. Ani sa nezdá tak ďaleko a vysoko. No cesta k nej je kľukatá a strmá. Navyše kufrujeme kdesi v lese. Chodník je zapadaný lístím a často mrkám do mapy. Po zvážnici sa vraciame k prístrešku, kde si dám čaj a P. chlieb so salámou.

Pri prístrešku je hríbik, ktorý odkazuje na zelenú cestu do Tŕstia. No v mapách vyznačená nie je. Možno by sme vedeli ušetriť nejakú tú pol hodinu a nemuseli ísť okľukou cez Slopnú. Ale netuším kade trasa ide. Značili ju miestni dobrovoľci a asi len oni vedia kade. Aj popod Malenicu sa orientujeme len tak naverímboha. Od odpočívadla je prudký chodník hore. Na nejakom kilometri načim nabrať 400m výškových. Terén pripomína výstup na Predný Rokoš. Ani výškovo nie je až taký rozdiel. Pod vrcholom stretáme konečne živé telá idúce dolu. Inak je v lese a skalách božský kľud.
 |
Vrchol Ostrej Malenice tvorí vápenec. |
Po hodine fučania chodník už vyššie nejde. Odkrývajú sa výhľady na sever a východ. Zasnežené vrcholky Martinských holí, či neďaleký Kľak a vytŕčajúci Strážov. Dokonca malofatranský Kriváň je vidieť. Na severe je vidieť kúsok z Považskej Bystrice s dominantnými Maními. Na vrchole je netypický železný kríž poskrúcaný ako ten zabávač. V schránke absentuje návštevná kniha, preto nálepku kapybár nevytiahnem. Hore fúka, preto sa ani nezdržujeme a pokračujeme kúsok pod vrchol už po zeleno značenom chodníku od KST. Nájdeme záveternú stranu a skúsim niečo zjesť. Stále mám problém do seba dostať trocha jedla. No musím, lebo dakde pod Malenicou sa vyčerpám. Aspoň pár hryzov z makového závinu. Chodník pokračuje po hrebeni, kde sa odkrýva výhľad na západ. Vršatecké bralá, či Butkov, netradične z východu zalesnený. Nebyť opadaných stromov, nevideli by sme ani chalúpku v Lieskove. Klesaním pokračujeme na Malenicu, pod ktorou je sedlo a križovatka. Stretáme ďalšie telo stúpajúce hore. To je asi tak všetok dvojnohý substrát, ktorý na chodníku vidíme.

Stáčame sa takmer o 180° a klesáme stále dolu. To sa mi nepáči, pretože máme pred sebou ešte pár kopcov. Vskutku po chvíli stúpame na vrch Dievča. Kúsok pod ním je zaujímavý hraničný kameň s vyrazeným KV. Je to pp. staré označenie katastra (KF=katazsteri felmeres). V opačnom smere by bolo však stúpanie na Malenicu väčšie. Bol to môj prvý nápad, ísť z Mojtína, ale tento, síce kratší, ale možno únavnejší okruh som potom prehodnotil a začal v Tŕstí. Pod Rakytníkom vychádzame na širokú lúku. Stále nevidíme dedinku Mojtín. Je skrytá pod svahom. Privíta nás tichá horská obec na začiatku s novými s apartmánovými domami. V nich by sa dalo usporiadať tímové mecheche. V posledných dňoch sú snahy kolegov niečo také zorganizovať a tu na konci sveta by bolo ideálne prostredie. Tip pošlem snaživému kolegovi M. Schádzame dole dedinou, v ktorej vypli ľudí. Iba zvedavé mačky a pes nakúkajú spoza plota.
 |
Z Mojtína pochádza najdlhšie slúžiaci vojak na svete Škultéty-Gabriš. V službe CaK bol 81 rokov. |
Od dediny ideme už len po asfaltke. Takmer 8km. Nohy mi teda zrovna nepoďakujú a nevôľu dávajú najavo. Chodník schádza pomerne prudko dolu pod bralnatou Lopušnou horou až po križovatku s Hluchou dolinou, kde je sútok Mojtínskeho a Bieleho potoka. Pripomína trocha Manínsku tiesňavu. Predtým je menšia zachádzka ku Mojtínskej jaskyni.
 |
Zvonček na skale zvolával veriacich na omšu. Rozbitá info tabuľa. |
V cirkevných kruhoch má meno Jaskyňa sv. Jozefa. Vraj je to jediný kostol na Slovensku v útrobách jaskyne. Oficiálne je neprístupná, keďže však nič nebráni sa dostať dovnútra, vlastne prístupná verejnosti je. Nás v nej upútali cencúle rastúce zo zeme.
Známa dočasnými stalagmitmi je aj Mažiarna jaskyňa vo Veľkej Fatre. Je 15h keď opúšťame jaskyňu. Zanechal som v návštevnej knihe stručný odkaz a nálepku. Uvidíme, či vydrží dlhšie ako cencúľ. Nekonečnou asfaltkou ideme dolu. Pod ľadom zurčí Biely potok, ktorý sa v časti Riedka vleje do Strážovského. I ja by som sa najradšej vlial do auta, no máme pred sebou ešte vyše kilometra pod Tupou Malenicou a Strážou.
 |
Jaseňová dolina so skalnatými zárezmi. |
Vpravo je veľká zvernica Biely potok s chovom nedomácich kozorožcov a vysokej. Tá na nás zvysoka kašle. Za poplatok si môžete jeleňa, či kozu s mega rohami ako na dlani odstreliť. Lovu zdar! Vedľa obory je hneď bitúnok. ...s chuťou prírody.
 |
V dobe ľadovej sa kozorožec voľne preháňal aj po Slovensku. Dnes už len za ohradou. |
Konečne vyjdeme na pasienok a krížom zamierme rovno k autu. Po štvrtej hodine si vyzúvam karimory (veru som si mohol vziať aj nástupovky) a s neutíchajúcou vírivkou v žalúdku sadám do auta. Vyhodím kolegu a krátko po zotmení som doma. Je to skutočne len zimný vrch, pretože je prevažne zalesnený a výhľady sú iba v zime. A skutočne neznámy, pretože videných živých tiel by som spočítal na prstoch jednej ruky.
